Jestli tě náš seminář zaujal a chceš začít řešit, nejprve si vytvoř účet. To uděláš pomocí tlačítka “Registrovat se” v horní liště. Přihlašovací jméno a zejména bezpečné heslo vol pečlivě, nejlépe tak aby sis své přihlašovací údaje snadno pamatoval/a. Pokud však heslo zapomeneš nezoufej, je možné jej obnovit.
Kde najdu zadání?
Seminář probíhá ve čtyřech sadách, každá z nich obsahuje šest úloh. Sady jsou vydávány postupně, zadání již vydaných sad najdeš v sekci Úlohy. Kliknutí na tlačítko Zadání zobrazí soubor se zadáním úlohy ve formátu .pdf.
V této sekci (případně i v samotném souboru se zadáním) dále najdeš datum odevzdání sady, do kterého bys měl/a nahrát řešení ve formátu .pdf do Odevzdávárny na webu (podrobný návod níže).
Jaké úlohy mě mohou potkat?
V každé sadě na tebe čekají čtyři úlohy české a dvě anglické. Jedna z českých a jedna z anglických úloh jsou tzv. malé a zbylé úlohy (1 anglická a 3 české) jsou velké. Co to znamená?
Malá úloha často bývá úvodem do určitého tématu nebo se zaměřuje na méně obsáhlé téma a měla by patřit spíše mezi lehčí v sadě. Můžeš za ni dostat nejvýše 10 bodů.
Velká úloha probírá zvolené téma komplexně a do větší hloubky. Za její vyřešení můžeš získat až 20 bodů.
Anglická úloha je zadána v anglickém jazyce a stejně tak vyžadujeme anglicky sepsané její řešení (neboj, o gramatickou správnost nám nejde), česká úloha může být odevzdána česky nebo slovensky.
V průběhu roku narazíš také na experimentální bonus – zvláštní sadu úloh, která procvičí tvé schopnosti v praxi. Experimentální bonus obsahuje obvykle pouze jednu úlohu, a to českou, získat za něj pak můžeš celých 50 bodů.
Jak řešit úlohy?
Na začátku zadání každé sady, a to hned na 2. stránce, najdeš kapitolku “Jak psát řešení”. V ní jsou sepsaná pravidla semináře, která při vypracovávání vlastních řešení respektuj a dodržuj. Také zde nalezneš několik užitečných tipů, jak při psaní řešení postupovat.
Pokud by sis nevěděl/a s řešením rady, zkus si přečíst náš Protip o vyhledávání informací.
Můžu úlohy konzultovat s kamarádem nebo s ChatGPT?
S kamarádem nebo s vyučujícím úlohy konzultovat můžeš, řešení však musíš vypracovat samostatně, vlastními slovy shrnout získané poznatky. Můžeš tak například debatovat o tom, jak funguje trávicí ústrojí buchanek, ale prosit kamaráda, aby za tebe napsal odstavec na téma "4. Jaké jsou odlišnosti metabolismu buchanek od savců?" dovoleno není (stejně jako nesmíš okopírovat cizí řešení).
S ChatGPT, Gemini, Perplexity a podobnými aplikacemi generativní AI je to podobné – využít je můžeš. Stejně jako v předchozím případě by však jejich výstup neměl být výsledné řešení úlohy. Jeho jediným autorem jsi ty. Použití nástrojů také musíš vždy citovat.
Zmiňované nástroje doporučujeme používat spíše k získání přehledu o tématu, pro vysvětlení neznámých pojmů, jako výchozí bod při hledání zdrojů nebo pro korektury anglického textu. Samotné odpovědi musí být vypracovány samostatně a podpořeny důvěryhodnými zdroji – to ChatGPT ani jiný podobný nástroj není.
Jak odevzdávat úlohy?
Řešení se odevzdávají pro každou úlohu jednotlivě, tj. každou úlohu je nutné vyřešit do samostatného souboru. Úlohy se odevzdávají ve formátu .pdf. Doporučujeme řešení vypracovat ve wordu (nebo ekvivalentním textovém procesoru), případně sepsat ručně (čitelně!) a dokument naskenovat.
Řešení odevzdáváš v Odevzdávárně, pro přístup k ní se nejdříve musíš přihlásit. Ještě nemáš účet? Registruj se zde.
Přihlásit se můžeš zde:
Po přihlášení najdeš Odevzdávárnu vedle svého jména nahoře na liště, nebo pomocí přímého odkazu https://ibis.sci.muni.cz/odevzdavarna.
Úlohu poté odevzdáš následovně:
- Vyber úlohu z rozbalovacího seznamu úloh, které je možno odevzdat. Ověř si, že je to skutečně ta správná, snadno se dá překliknout.
- Pomocí pole níže nahraj své řešení ve formátu .pdf.
- Odevzdej řešení kliknutím na tlačítko dole.
Už máš řešení odevzdané a zrovna tě napadlo, že je v něm chyba? Nezoufej! Až do termínu odevzdání je možné odevzdat řešení znovu – stará verze se tímto přepíše a dostane se k nám nová.
Varování: Dej si opravdu pozor, zda odevzdáváš správný soubor ke správné úloze, stejným způsobem si totiž můžeš omylem přemazat již odevzdané řešení, které se pak k autorovi nedostane!
Nejsi si jistý, jestli jsi nahrál správný soubor? Můžeš to zkontrolovat v sekci Profil (klikni na své jméno v pravém horním rohu obrazovky).
Nejzazší termín odevzdání je vždy 23:59:59 dne, který je uveden jako termín odevzdání sady.
Nestihl jsi odevzdat úlohu v termínu?
Chápeme, to se stane. Odevzdávárna už je uzavřená, ale nezoufej a odpovědi nám s odůvodněním co nejrychleji pošli na mail ibis@sci.muni.cz (pokud ti chybí jen jedna úloha, můžeš ji poslat přímo danému autorovi). Do mailu nezapomeň uvést své jméno, do přílohy přiložit své řešení a také důvod, proč odevzdáváš po termínu (každému se stane, že je nemocný, že mu večer spadne internet, nebo na to prostě zapomene…).
Řešení přijatá do 24 hodin po oficiálním deadlinu nebudeme nijak penalizovat. Později doručená řešení již nebudeme akceptovat, nedostaneš za ně žádné body. I přes tuto možnost ale prosíme o včasné odevzdání do odevzdávárny – varianta mailu je méně příjemná i pro nás. Zkus takto odevzdaná řešení omezit na nejvýše 1 za celý ročník.
Kde najít moje opravená řešení
Za úlohu dostaneš určitý počet bodů, který uvidíš v tabulce s výsledky (“?” znamená, že jsme úlohu dosud neopravili, ”-”, že jsi ji neodevzdal/a). Kromě toho ti ale ke každé úloze dáme i písemnou zpětnou vazbu. Tu najdeš v sekci Profil, k níž se dostaneš z rozbalovacího menu v záhlaví webu po přihlášení. Zpětnou vazbu ke každé z úloh poté nalezneš v sekci Moje opravené úlohy.
Měj s námi prosím strpení, řešitelů je větší počet, a tak nám opravování může nějakou dobu trvat, snažíme se však vaše řešení opravit do dvou týdnů. V rámci slovní zpětné vazby se snažíme odůvodnit udělené body, upřesnit chyby nebo nedostatky, které tvé řešení mělo, ale často v něm najdeš i pochvalu, poděkování za řešení či rozvinutí diskuse.
Kde naleznu správná řešení
Brzy po skončení sady vydáme další .pdf soubor, který nalezneš na stejném místě jako zadání (viz výše). Jedná se o autorská řešení, tedy odpovědi, za které by byly uděleny plné body. Autorská řešení úloh občas obohacujeme o další poznatky, pokud máš čas a zájem, určitě doporučujeme se na ně podívat.
Občas se stane, že autoři řešení upravují na základě odpovědí řešitelů, proto je možné, že se autorské řešení objeví třeba s týdenním odstupem od konce sady, nebo že se po prvním uveřejnění ještě drobně změní.
Kdy se stanu úspěšným řešitelem?
V průběhu ročníku můžeš získat maximálně 400 bodů za řešení sad úloh (plus 50 bodů za Experimentální bonus, které jsou bonusové a nezvyšují maximální hranici). Úspěšným řešitelem se staneš tehdy, když dosáhneš alespoň 60 % možných bodů za celý ročník, tedy alespoň 240 bodů.
Pokud budeš potřebovat potvrzení o řešení, neváhej nám napsat na náš email: ibis@sci.muni.cz.